Utazás az óceán mélyén

New Yorkban és Genfben egy időben 2014. augusztus 4.-én mutatták be James Cameron dokumentumfilmjét, a ’DEEPSEA CHALLANGE’ című filmet. A 3D-ben készült film az Avatar és a Titanic rendezőjének történelmi merülését mutatja be a Mariana-árok mélyére, amely a Rolex és a National Geographic támogatásával valósulhatott meg. Ezzel egy időben a Rolex is bemutatta az új DEEPSEA modelljét egy ’D-blue’ számlappal, a mélység színeit mutatva. Ahogyan azt a neve is sugallja, a Deepsea karórát búvárok számára fejlesztették ki, ennek megfelelően hatalmas nyomásnak képes ellenállni. Jellegzetessége, hogy számlapja színátmenetes, a mélykékből a koromfeketébe hajolva át: e színek az óceánnak azt a részét idézik, ahol a mélység az utolsó csepp fényt is elnyeli, s onnantól lefelé örök sötétség honol. A Rolex és Cameron összefogását jelképezi a számlapon feltüntetett „DEEPSEA” szó meghatározó zöld árnyalata, amely egy az egyben megegyezik a kutató tengeralattjárójának színével.

A kutató és filmkészítő James Cameron 2012. március 26-án hajtotta végre rekorddöntő, 10 908 méteres (35,787 láb) merülését Deepsea Challenger nevű tengeralattjárójával. Három órát tartózkodott a Csendes-óceán fenekén, ez idő alatt mintákat vett, valamint nagy felbontású felvételeket készített. Az expedíció során gyűjtött mintáknak már 68 új faj felfedezését köszönhetjük.

Több mint fél évszázada, 1960. január 23-án merült le először ember a Mariana-árok legmélyebb pontjára, méghozzá a Trieste nevű batiszkóppal, s azóta Cameron volt az egyetlen, aki követte e példát.

A Mélytengeri kihívás egy új kor kezdetét kövezte ki a mélyvízi tudományos felfedezések terén. A Rolex pedig büszke arra, hogy ahol az emberiség a Föld még fel nem fedezett területeinek kutatásába kezd, ott ő is jelen van.

A Rolex órák szorosan kapcsolódnak mind a Triestéhez, mind a’DEEPSEA CHALLANGE’ expedícióhoz. Mindkét történelmi merülés során egy-egy kísérleti Rolex karórát erősítettek a tengeralattjárók oldalához, kitéve azokat a legkolosszálisabb mértékű vízi nyomásnak, csaknem 11 kilométerrel a felszín alatt. Mindkét óra hibátlanul működve tért vissza.

A Rolex az első vízálló karóra, az Oyster megalkotásával már 1926-ban vezető szerepet játszott a mélység meghódításában, ezt követte a hivatásos búvároknak készült Oyster Perpetual Submariner (1953), a Sea-Dweller(1967), valamint a Rolex Deepsea (2008).

A Rolex Deepsea újgenerációs búváróra, amely 3900 méteres extrém mélységig vízálló. Az óraszerkezet 44 mm-es Oyster váza, megerősítve a szabadalmaztatott Ringlock rendszerrel, a hivatásos búvárok legkomolyabb igényeit is túlszárnyalja. Az óra új mértéket ad az erőt, pontosságot, működőképességet és megbízhatóságot illetően.

James Cameron egy Rolex Deepsea-t viselt a Mariana-árokba való merülésekor, méghozzá azt a kísérleti modellt, amely az előfutára volt a Rolex Deepsea Challenge-nek. Utóbbit Cameron tengeralattjárójához erősítve tesztelték, az eredmény pedig kétséget kizáróan alátámasztja, hogy az óra mintegy 12 ezer méter mélységig vízálló.

A Rolex Deepsea új verziójával, amelyet a domború D-blue számlappal szereltek fel, a Rolex nem csak a James Cameron történelmi expedíciójával való partnerséget ünnepli, hanem a felfedezés és az innováció iránti elkötelezettségét, valamint az emberi teljesítőképesség határainak kitolására irányuló folyamatos törekvését.

A svájci óraipar kiemelkedő, vezető cégeként világszerte elismerést vívott ki a Rolex. Számos jelentős innovációt köszönhetünk a cégnek, amely elsőként készített karórát 1905-ben, 1926-ban megalkotta az első vízálló Oyster órát, 1931-ben pedig feltalálta az automata felhúzó mechanizmust. Ma már több mint 400 szabadalommal rendelkeznek. A Rolex integrált és egyedülálló módon manufaktúrás cég: maga tervezi, fejleszti és állítja elő óráinak minden alkatrészét az arany ötvözetének kiöntésétől a megművelésen át egészen az összeszerelésig. Mindemellett a Rolex aktívan részt vesz a művészetek, a sportok, a felfedezések, a környezet megóvásának és nem utolsósorban a vállalkozás szellemének támogatásában. Mindezt széles palettájú tevékenységek szponzorálásával és emberbarát programok keretein belül teszi.

Megosztom